Przedszkolny kącik wymiany książek

 

„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą,

jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka,

oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie,

jest codzienne głośne czytanie…”

 

 

Dzieci od najmłodszych lat przejawiają zaciekawienie książką. Ma ono różny charakter, zależny od wieku i rozwoju psychicznego. Proces kształtowania postaw rozpoczyna się już od najmłodszych lat, dlatego jak najwcześniej należy kształcić u dzieci nawyk sięgania po książkę. Literatura dostarcza dziecku ciekawych przeżyć, rozwija wyobraźnię, kształtuje umiejętność współżycia i rozumienia ludzi, pozwala rozwijać i wzbogacać język, wiedzę i wzorce zachowań, wzmacnia samoocenę. Czytanie małemu dziecku stymuluje umysł i buduje skojarzenie czytania z przyjemnością, pozwala zrozumieć nie tylko świat, ale również samego siebie. Głośne czytanie uczy myślenia i poprawia umiejętność koncentracji, skupiania uwagi, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Istotną jednak kwestią w dzisiejszym świecie jest fakt, iż dzięki czytaniu zapobiegamy uzależnieniu dzieci od telewizji i komputera, będąc źródłem atrakcyjnego sposobu na spędzanie wolnego czasu.

 

Czytanie to także doskonała forma kontaktu z dzieckiem. Buduje więź rodzica z dzieckiem, pozwala wspólnie przeżywać przygody, miło spędzać czas, jak również prowadzić rozmowy. Dziecko zadając pytania i analizując treści czytanych utworów wchodzi w świat emocji i wartości. Nie ma więc wątpliwości, że głośne czytanie dziecku przynosi wiele korzyści i jest wspaniałą inwestycją w rozwój młodego człowieka, która będzie procentować przez jego całe życie.

Doceniając wartość głośnego czytania jako najlepszej metody wychowawczej nasze przedszkole przystąpiło do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Mając również na uwadze, że kontakt z książką rozwija ciekawość i wrażliwość dziecka oraz pobudza wyobraźnię, w naszym przedszkolu zorganizowany został Przedszkolny Kącik Wymiany Książek. Rozpoczynając akcję nauczycielki wszystkich grup przedszkolnych przeprowadziły pogadankę z dziećmi na temat szanowania książek i zasad korzystania z kącika. Kącik usytuowany został w holu głównym, dostępnym dla wszystkich rodziców i dzieci naszej placówki.

 

Celem powstania Przedszkolnego Kącika Wymiany Książki jest:

·         zachęcenie rodziców do codziennego czytania swoim dzieciom

·         zainspirowanie rodziców do wspólnych zabaw w oparciu o przeczytaną bajkę

·         rozwijanie zainteresowań czytelniczych

·         rozwijanie wyobraźni dziecięcej

·         kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.

 

 

W dobie XXI wieku, komputerów, smartfonów i tabletów, nie jest prostą sprawą zainteresować dziecko książką i czytaniem. A oto krótki poradnik, jak zachęcić dziecko do czytania.

Kilka sposób, by dziecko samą sięgnęło po książkę:

 

·         POZYTYWNE NASTAWIENIE – dziecko musi widzieć, że rodzice równie chętnie sięgają po książkę. Opowiedz o książce, którą czytasz, mów co jest w niej ciekawego, pokaż okładkę.

·         CZAS CZYTANIA – wprowadźcie tzw. „czas na książkę”. Niech to będzie 20 – 30 min. dziennie, spędzone podczas wspólnego rodzinnego czytania wybranej książki. Niech stanie się to taką małą rodzinną tradycją.

·         DOBIERZ ODPOWIEDNI TEKST – książka musi być dostosowana do wieku. Najbardziej opornych zaciekawi książka z wieloma kolorowymi ilustracjami. Dobór utworu musi również uwzględniać zainteresowania dziecka.

·         NIE TYLKO KSIĄŻKI – czytać można również komiksy, czasopisma. Dajmy dzieciom możliwość wyboru spośród, potem siądźcie i wspólnie poczytajcie.

·         CZYTAJ GŁOŚNO I RÓB TO Z RADOŚCIĄ – wcielajcie się w bohaterów, w sytuacje, bawmy się głosem. Wciągnijcie dziecko w świat czytanego opowiadania. Nie wstydźcie się, dziecko doceni Wasze poświęcenie.

·         ODWIEDŹCIE BIBLIOTEKĘ – niech książkę pomoże dobrać specjalista – bibliotekarz.

·         POZWÓL, ŻEBY DZIECKO CZYTAŁO TOBIE – nie poprawiajmy, nie korygujmy, bądźmy cierpliwymi słuchaczami.

·         USPRAWNIAJCIE CZYTANIE GRAJĄC – „Sylaby”, „Słówka”, „Scrabble”, bawcie się literami, słowami, a dziecko na pewno zacznie lepiej i chętniej czytać, będąc ciekawym nowych słów.

·         ZRÓBCIE SWOJĄ KSIĄŻKĘ – zbierzcie fotografie, narysujcie wspólnie ilustracje, stwórzcie do nich krótkie podpisy. Taka książka zachęci znacznie bardziej do czytania.

·         NIC NA SIŁĘ – nie zmuszajmy do czytania. Zachęcajmy, proponujmy, jednak nie pozwólmy, by czytanie było torturą i karą.

·         ZRÓBCIE COŚ Z KSIĄŻKĄ – po przeczytanym tekście stwórzcie teatrzyk, naśladujcie bohaterów, stwórzcie krzyżówkę, zagadki, labirynt, zaprojektujcie grę, wymyślcie inne zakończenia.

·         MOTYWUJ DO SAMODZIELNEGO CZYTANIA – przygotujcie kartki z zadaniami. Jeśli dziecko je przeczyta i wykona otrzyma niespodziankę. To motywuje do czytania ze zrozumieniem.

 

 

Czytajmy więc dzieciom, bo warto!  J

 

Opracowała:

 

Karolina Nowacka