Scenariusz zajęcia "Mali badacze - eksperymenty i doświadczenia matematyczne"

autor: mgr Hanna Płoska

 Grupa wiekowa: 4 latki

 

 

 Cele ogólne :

- rozwijanie myślenia przyczynowo- skutkowego

-doskonalenie umiejętności wnioskowania i  przewidywania następstw

- kształtowanie umiejętności liczenia obiektów, klasyfikowania

- wdrażanie do bezpiecznego posługiwania się różnymi przedmiotami

Cele operacyjne:

- rozwiązuje zagadkę

- rozpoznaje figury geometryczne (płaskie) w sytuacjach zabawowych

- klasyfikuje przedmioty pod względem kilku cech wspólnych

- liczy przedmioty z wymienianiem kolejnych liczebników głównych

- używa określeń- wysoki, niski, taki sam, porównuje wysokość naczyń względem siebie

 

Podstawa programowa :

  1. p 1,2,3    2. p 5     3. p 1,2,3,4      4. p 1,2       13. p 1,2,3

 

 Formy :

- z całą grupą

- indywidualna

- w zespole

 

 Metody wg E. Gruszczyk- Kolczyńskiej

metoda czynna

- m. zadań stawianych do wykonania

- m. samodzielnych doświadczeń

- m. ćwiczeń

metody oglądowe

-obserwacja i pokaz

metody słowne

-objaśniania i instrukcji

 

 

Przebieg zajęcia:

 

1.Zagadka:

 Służy do picia, służy do mycia.

Bez niej na Ziemi nie byłoby życia.  –WODA

 

2. Zabawa przy piosence – Marzec czarodziej

- podział dzieci na zespoły ( użycie figur geometrycznych)

- przeliczenie zespołów  – 4

- nazwanie zespołów (koło, kwadrat, trójkąt i  zespół  figur mieszanych)

 

Zabawy badawcze:

 

Jak wygląda woda

Materiały:   pojemniki z wodą, mleko, cukier, sól, cytryna

Przebieg;

- przeliczanie materiału wykorzystanego do zabawy

Praca w zespołach

- porównujemy wodę z mlekiem (woda jest przezroczystą,  jednolitą  cieczą, składająca się z malutkich    cząsteczek- drobinek)

- wsypujemy cukier, sól, wlewamy sok z cytryny (określamy smaki, zapachy)

 

Magiczny palec

Materiały;  talerz, woda, pieprz mielony, płyn do mycia naczyń

Przebieg:

- omówienie i policzenie materiału, który zostanie użyty do zabawy

Praca w zespołach

- na talerzyk wlewamy trochę wody

- następnie na powierzchnię wody wsypujemy trochę dokładnie zmielonego czarnego pieprzu

- obserwujemy ruch wody

- pozostaje nam tylko zwilżyć palec płynem do mycia naczyń

 

Wniosek:

- po przyłożeniu palca do powierzchni wody- pieprz natychmiast rozsunie się na boki zostawiając puste koło w środku

 

 

 

Tańczące skrawki papieru

Materiały:  balon lub linijka, wełniany materiał, nożyczki, kartka papieru

Przebieg:

- liczenie i nazwanie materiału użytego do zabawy

 

Praca w zespołach

- kartkę tniemy na niewielkie skrawki (nie za duże)

- pompujemy balon i pocieramy go kilka razy o wełniany materiał ( lub linijka)

- przysuwamy powoli balon do skrawków w pewnej odległości (zaczną one intensywnie podskakiwać w kierunku balonu  lub linijki w różne strony (niekiedy przylgną całą powierzchnią, inne odbijają się i spadają)

Wniosek:

- balon przez pocieranie o wełnę uzyskuje ładunek ujemny (elektryzuje się ujemnie)

- skrawki papieru nie mają określonego ładunku (większość jest naładowana dodatnio i dlatego balon  je przyciąga)

 

Jak  Kopciuszek

Materiały:  talerzyk, sól, pieprz, plastikowa łyżka

Przebieg:

Praca w zespołach

- mieszamy sól z drobno zmielonym pieprzem

- plastikową łyżkę pocieramy o wełnę i przykładamy do mieszanki

  Czarne ziarenka pieprzu „podskoczą” do łyżki i zostaną oddzielone

 

Wniosek:

- plastikowa łyżka naładowana jest elektrycznie – wskutek pocierania o wełnę

- ładunek elektryczny przyciąga ziarna pieprzu, ponieważ ziarna pieprzu są lżejsze niż ziarenka soli

 

Pienisty smok

Materiały: plastikowe butelki, miarki, lejki, ocet , płyn do mycia naczyń, soda

Przebieg:

- omówienie i respektowanie kolejności wykonywania doświadczenia

- zespoły porównują ilość płynu jaką mają w różnych naczyniach ( więcej, mniej, tyle samo)

- sprawdzają przelewając płyn do jednakowych miarek

-butelki napełniają do połowy octem i dolewają trochę płynu do mycia naczyń

- zabarwiają barwnikiem ( wsypują go do środka i ostrożnie  mieszają)

- butelkę ustawiają na środku miski

- bierzemy sodę oczyszczoną i wsypujemy na serwetkę, którą zwijamy i wrzucamy do butelki

- po chwili zacznie wydobywać się kolorowa piana

 

Wniosek:

- gdy mieszamy ocet z sodą oczyszczoną powstaje gaz zwany  dwutlenkiem węgla

- tworzy on w occie bąbelki gazu, który reaguje z płynem do mycia naczyń – powstaje dużo piany, która wydobywa się na zewnątrz butelki

 

Zakończenie : 

- Zabawa zespołów – Bańki mydlane

- Porządkowanie przez zespoły stanowisk pracy i zabawy.