Scenariusz zajęcia "Ślady z przeszłości"
autor: mgr Anna Wachowska
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: W dawnych czasach
Cele ogólne:
• rozwijanie zainteresowań światem dinozaurów
• doskonalenie umiejętności matematycznych: przeliczanie, porównywanie liczebności;
Cele operacyjne, dziecko:
• liczy w dostępnym dla siebie zakresie,
• łączy grafem z liczbą elementów,
• układa z tangramu dinozaura wg własnego pomysłu,
• nazywa podstawowe figury geometryczne,
• stosuje liczby w aspekcie kardynalnym, porządkowym,
• klasyfikuje przedmioty według wielkości, koloru, itp.
• określa kierunki w przestrzeni,
Metody:
• czynne (zadań stawianych do wykonania),
• słowne (objaśnienia, polecenia, zagadka);
• oglądowe (pokaz nauczyciela)
• aktywizujące (zabawa ruchowa)
Formy:
• indywidualna
• zbiorowa
Treści z podstawy programowej:
I.5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
II.4. przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;
II.8. zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji;
II.11 dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej.
III.5. ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;
III.8. obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
IV.1. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego
IV. 2. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
IV.3 odróżnia elementy świata fikcji od realnej rzeczywistości; byty rzeczywiste od medialnych, byty realistyczne od fikcyjnych;
IV. 5. odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
IV.9. czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki znajdujące się w otoczeniu, wyjaśnia ich znaczenie;
IV.11 wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom, określa ich położenie, liczbę, kształt, wielkość, ciężar, porównuje przedmioty w swoim otoczeniu z uwagi na wybraną cechę;
IV.12 klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);
IV.14 określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;
IV.15 przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;
Środki dydaktyczne:
zagadka, zdjęcia/obrazki dinozaurów, ślady dinozaurów wydrukowane na kolorowych kartkach, bajka matematyczna, talerzyki papierowe, „jajka”-liczmany, emblematy dinozaurów, klamerki drewniane, figury geometryczne, hula hop, kartoniki z grafemem liczb.
Przebieg zajęć:
1. „Co wiemy o dinozaurach?” - rozwiązanie zagadki.
Ogon, tułów, szyja, głowa...
Postać prawie jest gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli...
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu.
Teraz już go nie znajdziemy.
A dlaczego?
Bo wymarły.
Mam na myśli .............(dinozaury).
Rozmowa na temat dinozaurów. Prezentacja zdjęć.
- czym jest dinozaur? (zwierze prehistoryczne, gad)
- jakie znacie nazwy dinozaurów? (diplodok, tyranozaur, triceratops, stegozaur)
- czym żywiły się dinozaury?
- skąd się brały małe dinozaury?
2. „Śladami dinozaurów” - zabawa ruchowa.
Nauczycielka rozkłada na dywanie ślady dinozaurów, wydrukowane na kolorowych kartkach. Dzieci mają za zadanie poruszać się tylko po nich, w czasie zabawy można zmieniać reguły np. poruszamy się tylko po niebieskich śladach itd.
3. Ile tu jest jaj?- bajka matematyczna. Przeliczanie elementów.
Nauczycielka opowiada bajkę. Każde dziecko dostaje do zabawy talerzyk papierowy, który staje się gniazdem i jaja (zrobione z folii aluminiowej, gazet, żołędzie, korki od butelek).
Treść bajki:
Mama triceratopsa ma w swoim gnieździe 5 jaj. Włóżcie do swoich gniazd 5 jaj. 2 jajka sturlały się poza gniazdo. Ile jaj zostało w środku? Gdzie jest więcej, w gnieździe, czy poza nim?
Mama włożyła jajka z powrotem do gniazda. Z trzech jaj wykluły się dinozaury. Ile jaj pozostało niewyklutych? Ile zostanie, jeśli jeszcze jeden triceratops się wykluje?
4. „Gdzie jest dinuś”- układanie dinozaurów względem siebie.
Dzieci wybierają emblemat dinozaura. Nauczycielka mówi polecenia:
- weź dinozaura w prawą rękę,
- połóż dinozaura przed sobą,
- z tyłu,
- pomiędzy stopami,
- weź w lewą rękę,
- połóż pod kolanami, itp.
5. „Dinozaur duży i mały, zielony i niebieski” - klasyfikowanie rysunków dinozaurów w obręczach. Przeliczanie elementów, łączenie grafemu z liczbą elementów.
Dzieci:
- tworzą zbiór dinozaurów-małych, dużych,
- zbiór dinozaurów - zielonych, niebieskich
- zbiór dinozaurów – latających, lądowych
- łączą takie same dinozaury w pary
6. „Liczbowe grzbiety”- zabawa dydaktyczna.
Nauczycielka dzieli dzieci na cztery drużyny. Każdy członek grupy dostaje klamerkę z cyfrą od 1-6. Następnie rozdaje sylwety dinozaurów. Zadaniem drużyn jest przypięcie klamerek na grzbietach dinozaurów w odpowiedniej kolejności ( od 1 do 6), a następnie od końca ( od 6 do 1).
7. „Geometryczny dinozaur”– tangram.
Dzieci, we wcześniej stworzonych zespołach, układają z figur obrazki dinozaurów.
8. Podsumowanie – podziękowanie za zajęcia, wręczenie dzieciom naklejek.
Przedszkole Miejskie w Olsztynku
przedszkoleolsztynek.pl