Scenariusz zajęcia "Idzie wiosna"
autor: mgr Anna Wachowska
Grupa wiekowa: 3-latki
Temat kompleksowy: Wiosna wokół nas
Cele ogólne:
• Uświadomienie konieczności ubierania się stosownie do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku.
• Rozbudzanie świadomości własnego ciała, zachęcanie do samodzielności w trakcie ubierania się.
• Nazywanie poszczególnych elementów garderoby, dopasowywanie ich do odpowiednich części ciała.
• Zgodna współpraca w grupie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• słucha ze zrozumieniem,
• wypowiada się na podany temat,
• rozwija spostrzegawczość,
• orientuje się w schemacie własnego ciała,
• nazywa i wskazuje poszczególne części ciała i elementy garderoby, kojarzy je ze sobą,
• zna skutki niedostosowania odzieży do pory roku – przeziębienia
• rozwija sprawność ruchową
• rozwija sprawność manualną
Metody:
• słowne: rozmowa
• aktywizujące: zadań stawianych do realizacji, praca plastyczna
Formy:
• indywidualne
• grupowe
Treści z podstawy programowej:
3.1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, mówi poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym lub komunikuje się w inny zrozumiały sposób, w tym z wykorzystaniem języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji;
3.2 mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
3.3 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
3.4 w zrozumiały sposób mówi lub w inny sposób komunikuje o swoich potrzebach i decyzjach.
4.2 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
5.4 uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
9.1 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
Środki dydaktyczne:
wiersz J. Kulmowej pt „Ciepło czy zimno”, ilustracje przedwiośnia, ubrania wiosenne i zimowe, tamburyno, szarfy, kartki, klej, kolorowy papier, kredki, zagadki
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu:
Słuchanie wiersza J. Kulmowej pt „Ciepło – zimno”. Rozmowa na temat wiersza. Odpowiadanie na pytania zadawane przez nauczyciela. Odwoływanie się do doświadczeń dzieci i zmian zachodzących w przyrodzie. Rozmowa na temat stosownego ubierania się do pory roku z wykorzystaniem ilustracji.
Chmurki to przyjdą, to uciekną.
Bawi się kwiecień w zimno-ciepło.
Zamrugał słońcem, chlapnął deszczem -
o, ciepło, cieplej, szukaj jeszcze!
Deszcz pajęczynę cienką rozsnuł
i kapie, jakby ze stu nosów.
Patrz, tutaj trawka już wyrosła -
ciepło - gorąco - parzy - wiosna!
2. „Rzeczy ciepłe i rzeczy zimne”- zabawa dydaktyczna.
Dzieci bawią się w tropicieli i szukają w sali ubrań (które wcześniej ukrył nauczyciel), które są zimowe albo wiosenne. Wspólnie je segregują.
3. „Ubieramy się”- zabawa orientacyjno – porządkowa.
Dzieci biegają w sali przy dźwiękach tamburyna w różnych kierunkach. Na przerwę w muzyce nauczyciel wymienia część garderoby, np. czapka, szalik, buty, itp. dzieci pokazują część ciała na którą dana rzecz pasuje.
4. „Pokaż swoje ubranie” - zabawa orientacyjno – porządkowa.
Dzieci biegają w sali przy dźwiękach tamburyna, na przerwę w grze nauczyciel wymienia część garderoby, np. spodnie, spódnica, kapcie; dzieci, które mają daną część garderoby - stają w bezruchu, dzieci które nie mają – kucają.
5. Zabawa z szarfami – zabawa ruchowa z elementem zdrowej rywalizacji.
Dzieci pracuję w dwóch drużynach. Zadaniem każdego dziecka z drużyny jest przybiec do szarfy, przełożenie szarfy przez tułów, odłożenie na miejsce i powrót do drużyny.
6. Wydzieranka z kolorowego papieru - praca plastyczna.
Zadaniem dzieci jest narysowanie ubrań i wyklejenie ich skrawkami kolorowego papieru.
Przedszkole Miejskie w Olsztynku
przedszkoleolsztynek.pl