>Scenariusz zajęcia "Mali odkrywcy - eksperymenty i zabawy matematyczne"

autor: mgr Iwona Grzeszczak

 Grupa wiekowa: 5 latki

 Temat kompleksowy: Wszystko rośnie.

 Temat zajęć: Mali odkrywcy- eksperymenty i zabawy matematyczne.

 

Temat obserwacji: Eksperymenty i zabawy matematyczne. Zaspokajanie ciekawości

poznawczej dziecka podczas zajęć z edukacji matematycznej.

Cele ogólne;

- doskonalenie umiejętności wnioskowania i przewidywania następstw,

-rozwijanie myślenia przyczynowo- skutkowego,

-rozwijanie umiejętności matematycznych dzieci.

Cele operacyjne, dziecko:

- liczy przedmioty ,

-dodaje i odejmuje w zakresie swoich możliwości

-łączy przyczynę ze skutkiem i przewiduje następstwa, ustala, które zmiany są, a które nie są

odwracalne

-klasyfikuje przedmioty według wielkości

-wymienia i nazywa przedmioty, które pływają i te, które toną

-czerpie radość z eksperymentowania,

-rozwiązuje proste zadania z treścią.

Metody:

-oglądowa-pokaz, opis, instrukcja, objaśnienia, rozmowa;

-czynna– samodzielne, praktyczne działania dziecka, zadań stawianych do

wykonania;

-słowna– instrukcja słowna nauczycielki, swobodna wypowiedź

Formy:

-indywidualna,

-zbiorowa

Treści z podstawy programowej:

I.5.uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez

nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;

 

II.8. zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania

natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie

lub innej sytuacji;

III.5. ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych;

przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych,

podczas odpoczynku;

III.7. respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby;

III.8. obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;

IV 11. wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń,

nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom, określa ich położenie, liczbę, kształt, wielkość, ciężar,

porównuje przedmioty w swoim otoczeniu z uwagi na wybraną cechę;

IV.12. klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy,

szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe

figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);

IV.13. eksperymentuje, szacuje, przewiduje, dokonuje pomiaru długości przedmiotów, wykorzystując np. dłoń,

stopę, but;

IV.15. przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych

czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do

10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej,

liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;

IV.18. posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z

drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin,

ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół;

Środki dydaktyczne; sylwety kropli deszczu, szarfy, drewniane klocki, podkładki, woda,

miseczki, sól, cukier, cytryna, ołówek, kamień, moneta, klucz, korek, , plastikowy klocek,

gwóźdź, spinacz, skruszony steopian, piórko, piłeczkę pinpongową, łupinę od orzecha, ,

kawałek drewna, papier, plastikowe butelki.

Przebieg zajęć;

1. Wprowadzenie do zajęć wierszem Michał Jankowiak

„WODA” czyli Wszystko zaczyna się w chmurach

Mała chmurka zapłakała,

kropelkami świat zalała,

zasiliła rzeki w wodę,

ożywiła nam przyrodę.

Dzięki wodzie wszystko żyje,

każdy ją na świecie pije,

mały kwiatek, wielkie drzewo,

które rośnie aż pod niebo.

Wodę, piją także dzieci,

taką co ze źródła leci,

i by rosnąć, aby żyć,

 

trzeba czystą wodę pić.

 Rozmowa do czego potrzeba jest nam woda ?

1. „Deszczowa chmura” - zabawy z kostką – dzieci rzucają kostką, ile oczek

wypadnie, tyle kropel deszczu należy umieścić pod sylwetą chmury.

Zabawa dydaktyczna „Deszczyk” – nauczyciel opowiada a dzieci postępują

zgodnie z instrukcją, dodając i odejmując do 6 (Chętne dzieci w większym

zakresie). Dzieci wykonują działania i przedstawiają za pomocą sylwet kropli.

2. Zabawa „Krople deszczu” – rozsypanie kropel na dywanie, ułożenie dwóch szarf

(zbiorów) z symbolicznymi kroplami deszczu- 3 wielkości. Zadaniem dzieci jest

zaklasyfikowanie kropel deszczu według wielkości do odpowiednich

zbiorów. Następnie dzieci układają krople wg wielkości; rosnąco, malejąco.

3. Zabawa ruchowa „Zrób tyle, ile wystukam”. Dzieci maszerują w dowolnym

kierunku, na sygnał , zatrzymują się i wykonują tyle : podskoków, klaśnięć,

pajacyków, przysiadów ile uderzeń usłyszą.

LUBIMY DOŚWIADCZENIA- ZABAWY W EKSPERYMENTOWANIE

1. „Jaka jest woda”- burza mózgów, ustalenie właściwości wody.

Przy stoliku stoi pojemnik z wodą i łyżeczki dla każdego dziecka, dzieci kosztują

wodę , określają jej smak, zapach, kolor; następnie do pojemnika z wodą wsypujemy

sól , (cukier)wspólnie obserwujemy rozpuszczanie się soli w wodzie , kosztujemy ,

określamy smak, zapach, kolor, wspólnie ustalamy, że nie można soli wydobyć z

wody, bo się rozpuściła, dzieci podają podobne przykłady ze swoich doświadczeń np.

cukier rozpuszczony w wodzie, farby itp.

2. CO PŁYWA, A CO TONIE

Do miski z wodą wrzucamy różne przedmioty: ołówek, kamień, moneta, klucz, korek, ,

plastikowy klocek, gwóźdź, spinacz.

Obserwujemy i omawiamy co się dzieje z tymi przedmiotami, wyciągamy wnioski. Następnie

dzieci wrzucają ; skruszony steopian, piórko, piłeczkę pinpongową, łupinę od orzecha, ,

kawałek drewna, papier. Omawiają co się z nimi dzieje.

Po wykonaniu doświadczenia dzieci wymieniają przedmioty, które pływały po wodzie, czyli

ołówek, drewniany klocek, plastikowy klocek, piłeczka i z jakich surowców zostały

wykonane (drewno, plastik, steropian).Wiedzą, że pływają bo są wykonane właśnie z takich

materiałów. , a zatoną przedmioty z metalu: spinacz, moneta, , gwóźdź. Wielkość przedmiotu

nie ma wpływu na to czy pływa, czy tonie.

3. CO BY BYŁO GDYBY?

Co by było gdyby nie było wody……

Co by było , gdyby ciągle padał deszcz……..

Co by było gdyby….. (dzieci samodzielnie wymyślają różne sytuacje

i znajdują na nie odpowiedź ).

4. Ile JEST WODY W BUTELCE

Na stole stoi zakręcona butelka. Nauczyciel prosi, żeby dziecko sprawdziło, czy jest

dokładnie zakręcona i czy woda się nie wylewa. Przyglądamy si wodzie, ile jej jest?.

Przewracamy wolno butelkę i obserwujemy co się dzieje z wodą. N. Pyta czy wody jest

tyle samo co poprzednio? Wyciągamy wnioski.

5. Zabawa ruchowa przy muzyce „Pada deszczyk”.

6. CZY COŚ SIĘ ZMIENI?

Dzieci losowo wybierają przedmioty i określają jego cechy, podają propozycje zmian

np. plastikowa łyżeczka złamana - można ją skleić , ale nie będzie już taka sama, gąbka –

można ją zgniatać a ona ciągle jest bez zmian ( taka sama), gnieciona kartka- można ją

rozłożyć, ale ciągle jest bez zmian, itp.

wspólnie ustalamy, że niektóre przedmioty czy zjawiska nie mogą powrócić do stanu

poprzedniego i należy pamiętać o tych zmianach, by ustrzec się przed nieprzyjemnym

doświadczeniem np. gorącą wodą można się oparzyć itp.

 

7. Podziękowanie dzieciom za zaangażowanie w czasie zajęć.

extreme fuck tubepatrolporn.net full movie ghatak
فديو جنس مصري sexbazar.org مشهدة افلام سكس
boobs sucking and pussy licking popsexy.net sexy gujarati girls
سكس علي الشاطئ pornarab.net هدير الهادي سكس
محارم مصرية meyzo.org رقص منزلى سكسى
raj web sex pimpmpegs.info anushka sharma hot scenes
hentai assjob series-hentai.net hentai lizard girl
سكس تنظيف tamardagan.com الشيخ العنتيل
xnxx teaching matureporntrends.com marathi sex clip
komik hentai manga comicsporn.org hentai teacher comics
indian village real sex partyporntrends.com nagin real
sex vedio indin shemaleporntrends.com masti gudi
telugu wap com pornjob.net feet sex
big cock xvideo dunato.mobi indian latest sex com
a family affair full episode freeteleseryetv.net la vida lena nov 4 2021