Scenariusz zajęcia "Rady na odpady"

autor: mgr Anna Wachowska

 Grupa wiekowa: 6-latki

 Temat kompleksowy: Dbamy o naszą planetę

 

 

Temat obserwacji: Gry i zabawy rozwijające postawy proekologiczne, zainteresowania i kreatywność dzieci.

Temat kompleksowy: Dbamy o naszą planetę.

Temat zajęć: Rady na odpady.

 

Cele główne:

  • rozumienie konieczności segregacji odpadów,

  • kształtowanie proekologicznych nawyków w codziennym życiu,

  • wyrobienie właściwego stosunku do ochrony środowiska,

  • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego

Cele szczegółowe, dziecko:

  • potrafi wyjaśnić czym są śmieci i kto je produkuje,

  • wyjaśnia, jak sprawić, żeby śmieci było mniej,

  • rozumie potrzebę segregowania odpadów,

  • potrafi segregować odpady,

  • wie co to jest recykling i jaki ma symbol,

  • wie w jaki sposób można powtórnie wykorzystać śmieci i co możemy z nich zrobić,

  • odpowiada na pytania,

  • bierze aktywny udział w zabawach,

  • współpracuje w zespole,

  • rozwija koncentrację uwagi,

  • kształtuje emocjonalny stosunek do przyrody,

  • ma poczucie współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego i wie jakie podejmować działania, żeby ratować Ziemię

Metody pracy:

  • czynne

  • oglądowe

  • słowne

Formy pracy:

  • indywidualna

  • grupowa

  • zbiorowa

Środki dydaktyczne:

globus, obrazki związane z segregacją odpadów, obrazki przedstawiające kosze na śmieci, sznurek, rolki po papierze toaletowym, odpady organiczne, znak recyklingu, skakanka/sznurek, plakaty

Punkty z podstawy programowej:

I.5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;

II.1. rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem;

II.2. szanuje emocje swoje i innych osób;

II.4. przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;

II.7. szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników;

II.8. zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji;

II.9. wczuwa się w emocje i uczucia osób z najbliższego otoczenia;

III.1. przejawia poczucie wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób i przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje rówieśnicze;

III.5. ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;

III.7. respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby;

III.8. obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;

III.9. komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy;

IV.1. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;

IV.2. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;

IV.5. odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;

IV.9. czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki znajdujące się w otoczeniu, wyjaśnia ich znaczenie;

IV.12. klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);

IV.18. posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz,

burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew,

zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół.

 

Przebieg zajęć:

  1. Nasza planeta Ziemia” – wprowadzenie do tematu dnia.

N. prezentuje dzieciom globus. Pyta, czy wiedzą co to jest i jak się ten przedmiot nazywa. Wyjaśnia, że jest to model Ziemi. Dzieci dzielą na sylaby i głoski słowo „globus”.

 

Nauczyciel opowiada dzieciom o naszej planecie. 

Ziemia jest bardzo duża i nie moglibyśmy jej objąć wzrokiem, a dzięki globusowi widzimy ją całą. Na razie nie znaleźliśmy drugiej planety, na której mógłby żyć człowiek, dlatego powinniśmy bardzo dbać o Ziemię. To nasz dom. Jeśli zasypiemy ją śmieciami, będzie brudna i skażona. Jeśli zużyjemy wszystkie bogactwa, nie zostawimy nic następnym pokoleniom”.

Następnie N. prosi dzieci, aby przez chwilę w ciszy i skupieniu zastanowiły się nad tym, jak możemy dbać o planetę i co jej zagraża.

(segregacja odpadów, mycie zębów przy zakręconej wodzie, jazda rowerem, hulajnogą lub chodzenie pieszo, zbieranie deszczówki do podlewania roślin, zabieranie na zakupy toreb wielokrotnego użytku, mycie się pod prysznicem, sadzenie roślin, porządki w ogrodzie)

  1. Segregujemy odpady” – zabawa dydaktyczna.

Słuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela połączone z pokazem pojemników.

 Segregujcie śmieci”

Czy wiesz, co oznaczają te kolory –

- niebieski, żółty, zielony?

Każdy kolor inny pojemnik oznacza,

do pojemników różne śmieci się wtłacza.

Niebieski – w nim znajdziecie pudełka po butach,

przeczytane gazety, zapisane kartki – jest on bardzo ważny.

To pojemnik na papier – zna go uczeń każdy.

Zielony – kolor wesoły z daleka ogłasza

Wrzucaj do mnie słoiki, wyszczerbione talerze!!!”,

czyli szkło – w głównej mierze.

Żółty – foliowe torby, pudełka po lodach, po coli butelki,

wrzuć tutaj plastik, żal po nim – niewielki.

By las był zielony, wody nie ubyło

i każdego ranka wokół było miło

piątek czy niedziela – pamiętajcie dzieci

prosi Matka Ziemia – SEGREGUJCIE ŚMIECI!!!

N. rozdaje dzieciom obrazki przedstawiające różne odpady. Zadaniem dzieci jest dopasowanie swoich obrazków do odpowiednich pojemników, według poleceń N.:

- dzieci, które mają obrazki z odpadami do pojemnika żółtego podskakują na jednej nodze i umieszczają swój obrazek przy odpowiednim koszu

- dzieci, które mają obrazki z odpadami do pojemnika niebieskiego czworakują

- dzieci, które mają obrazki z odpadami do pojemnika zielonego skaczą jak żabki

- wszystkie dzieci powtarzają sekwencję ruchową zaprezentowaną przez N.

  1. To co tutaj mamy, do zabawy wykorzystamy” – zabawa zręcznościowa.

N. dzieli dzieci na dwie drużyny. Zadaniem każdej drużyny jest przewlekanie przez sznurek rolek po papierze toaletowym.

  1. Pachnące śmieci” – zabawa sensoryczna

N. obiera jabłko, ziemniaka, pietruszkę, cytrynę, mandarynkę. Chętne dzieci mają zawiązane oczy. N. daje każdemu do powąchania 1 rodzaj obierków. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, co to za owoc lub warzywo. N. przypomina, że bioodpady wyrzucamy do brązowego kosza lub na kompost. Kompostownik to miejsce, gdzie składa się organiczne odpady (resztki warzyw, owoców, liście). Tam pod wpływem bakterii tlenowych, nicieni i grzybów śmieci się rozkładają. Powstaje kompost, który potem może zostać użyty jako naturalny nawóz dla roślin.

  1. Recykling-drugie życie śmieci” – zabawa dydaktyczna.

N. prezentuje znak recyklingu. Informuje, że taki znak znajduje się na opakowaniach, które nadają się do ponownego przetworzenia i wyprodukowania z odzyskanych surowców podobnego produktu. Dzieci wspólnie układają symbol recyklingu ze skakanki/sznurka. Następnie stawia przed dziećmi kilka czystych odpadów i dzieci sprawdzają, czy jest na nich znak recyklingu – jeśli tak, stawiają opakowanie obok symbolu ułożonego ze sznurka.

6. „Zabawa ekologiczna” .

N. dzieli dzieci na 4 zespoły. Każdy zespół otrzymuje plakat wykonany na szarym papierze, przedstawiający przyrodę w formie szlaczków. Zadaniem dzieci jest układanie z różnych materiałów (nakrętek, guzików, sznurówek, nasion, kasztanów) szlaczków znajdujących się na plakacie.

      7. Podziękowanie za zajęcia.

Podsumowanie wiedzy zdobytej podczas zajęć. Odpowiadanie na pytania N.