Scenariusz zajęć dla dzieci 3,4,5,6-letnich

autor: mgr Emilia Łojewska

 Grupa wiekowa: 3,4,5,6-latki

 Temat kompleksowy: Dzieci mają swoje prawa

 

 

Temat zajęć: Kolega? Przyjaciel?

 

Cel obserwacji: Wspomaganie i inspirowanie nauczyciela w realizacji zadań

 

       dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

 

Temat obserwacji: Rozwijanie u dzieci postaw empatii i wrażliwości na potrzeby innych poprzez właściwy dobór treści oraz metod i form pracy

 

Prowadzący: Emilia Łojewska

 

Data: 21.11.2024

 

 

 

Cel ogólny:

 

·       rozwijanie empatii,

 

·       uwrażliwianie na potrzeby innych.

 

Cele operacyjne:

 

·       rozpoznaje emocje/uczucia własne i innych,

 

·        nawiązuje więzi międzyludzkie,

 

·       rozwija umiejętności społeczne,

 

·       czerpie satysfakcję z czynienia dobra,

 

·        uważnie słucha i wypowiada się na dany temat,

 

Metody:

 

  • Naśladowcza.
  • Zadań stawianych do wykonania.
  • Ćwiczeń.

 

Formy:

 

  • Z całą grupą
  • Indywidualna
  • W zespole

 

 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

 

CD z piosenką Klanzy, opowiadanie, wiersz, obrazki z prawami dziecka inapisy Prawa Dziecka.

 

  

 

Treści z Podstawy Programowej:

 

 

 

1.1zgłasza potrzeby fizjologiczne, samodzielnie wykonuje podstawowe czynności higieniczne.

 

 

 

1.5uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne.

 

 

 

2.4przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu.

 

 

 

3.4 używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania, sytuacji wymagającej przeproszenia i przyjęcia konsekwencji swojego zachowania.

 

 

 

3.8 obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe

 

 

 

4.11 wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom, określa ich położenie, liczbę, kształt, wielkość, ciężar, porównuje przedmioty w swoim otoczeniu z uwagi na wybraną cechę. 

 

 Przebieg zajęć:

 

1.             Zabawa integracyjna : Ramię przy ramieniu – wprowadzenie w dobry nastrój .

 

-Dzieci stają  w kole blisko siebie , ilustrując ruchem treść wyliczanki 

 

Stoimy ramię przy ramieniu

 

Możemy być wielcy w oka mgnieniu

 

Możemy być całkiem mali

 

Lecz nigdy nie będziemy sami !

 

Dzieci witają się wzajemnie przez podanie ręki  .

 

 

 

2.     Praca z tekstem- słuchanie

 

Nauczycielka opowiada historię :

 

Jest to śmieszna  kraina ,w której kiedyś było bardzo wesoło , wszyscy zgodnie bawili się, każdy mógł włączyć się do zabawy . Do niedawna można było się  tu bezpiecznie bawić , aż któregoś dnia na Wyspę przypłynął chłopiec o imieniu Alex . Postanowił , że dzieci , które nie są podobnego niego – mają inny kolor skóry , inny kolor włosów ,nie mogą bawić się z innymi.  Alex to bardzo duży i silny chłopiec, często krzyczy na inne dzieci które się go boją i słuchają. Na placu zabaw co dzień jest mniej dzieci , bo Alex nie pozwala im się bawić .

 

Co można zrobić  ,żeby pomóc tym dzieciom ?

 

 

 

Dzieci proponują różne rozwiązania .

 

-Jak czuły się dzieci , kiedy Alex nie pozwalał im się bawić?

 

Dzieci przedstawiają stany uczuciowe  różnymi formami ekspresji.

 

 

 

3.     Burza mózgów- wykonanie Kodeksu Wyspy

 

Ustalenie norm postępowania (redagowanie    Kodeksu Wyspy) – burza mózgów

 

Dzieci wymyślają jaki jest kodeks na wyspie aby wszystkie dzieci czuły się na niej dobrze i biorą pod uwagę Prawa Dziecka np.:

 

- Każde dziecko może uczestniczyć w zabawie .

 

- Każdy może bawić się z kim chce .

 

- Każde dziecko samo  wybiera sobie zabawkę , którą chce się bawić.

 

- Nikt nie może uderzyć ani krzyczeć na kolegów .

 

 

 

4.     Zabawa taneczna „ Podajmy sobie ręce”

 

 Klanza - Tańce , pląsy i zabawy dla dzieci przedszkolnych

 

Dzieci ustawiają się w 2 kołach ( zewnętrzne -  chłopcy , wewnętrzne - dziewczynki ) .  W pierwszej części , dzieci tańczą w kołach ( w przeciwną stronę) , w drugiej części dzieci tańczą w parach – dziewczynki odwracają się do chłopców, tworząc parę  .

 

 

 

5.     „Marynarz”-zabawa muzyczno- ruchowa

 

Dzieci w rytm muzyki naśladują marynarza który próbuje dopłynąć do wyspy.

 

 

 

6.     „Bum bum rurki”- zabawa z rurkami

 

Dzieci na ustalone słowo mogą wziąć bum bum rurkę. Rurki traktują jak przyjaciół. Zadaniem dzieci  jest ustawianie rurek od najmniejszej do najwiekszej, układanie rytmu oraz określenie koloru.

 

7.      Przyporządkowanie rysunku do określonego napisu Praw Dziecka

 

Nauczycielka prezentuje dzieciom napisy z wybranymi prawami dziecka

 

-prawo do zabawy .

 

-prawo do nauki .

 

-prawo do życia w rodzinie .

 

-prawo do życia bez przemocy .

 

- prawo do wyrażania swoich uczuć.

 

Zadanie dzieci jest dopasowanie do napisu obrazka które ma każdy.

 

8.     Zakończenie

 

Określenie aktualnego  samopoczucia .Dzieci stają przy obrazku symbolizującym uczucia : radość ,smutek , złość  , obojętność.

 

 

 

 

 

Opracowała: mgr Emilia Łojewska

 

extreme fuck tubepatrolporn.net full movie ghatak
فديو جنس مصري sexbazar.org مشهدة افلام سكس
boobs sucking and pussy licking popsexy.net sexy gujarati girls
سكس علي الشاطئ pornarab.net هدير الهادي سكس
محارم مصرية meyzo.org رقص منزلى سكسى
raj web sex pimpmpegs.info anushka sharma hot scenes
hentai assjob series-hentai.net hentai lizard girl
سكس تنظيف tamardagan.com الشيخ العنتيل
xnxx teaching matureporntrends.com marathi sex clip
komik hentai manga comicsporn.org hentai teacher comics
indian village real sex partyporntrends.com nagin real
sex vedio indin shemaleporntrends.com masti gudi
telugu wap com pornjob.net feet sex
big cock xvideo dunato.mobi indian latest sex com
a family affair full episode freeteleseryetv.net la vida lena nov 4 2021