Scenariusz zajęcia "Jesienna orkiestra"

autor: mgr Iwona Grzeszczak

 Grupa wiekowa5-latki

 Temat kompleksowy: Jesienna muzyka

 

Cele szczegółowe: dziecko

-uczestniczy w zabawach ruchowych, rytmicznych i muzycznych,

-przedstawia swoje emocje i uczucia

-wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk, rzeczy za pomocą komunikatów

pozawerbalnych : tańca, gestów, ruchu

-eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami, ruchem, rozwijając swoją

wyobraźnię muzyczną

-słucha i tworzy muzykę,

- porusza się przy muzyce’

-muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku

-dzieli wyrazy na sylaby

Metody:

- czynne,

-oglądowe,

-aktywizujące

-słowne

Formy:

-indywidualne,

-zbiorowe,

-zespołowa

 

Przebieg zajęcia:

1. Przywitanie przy piosence „Witam Cię”

2. Wiersz „Koncert Jerzy Kierst

 

Przedstawiam wam, drodzy czytelnicy

mojego przyjaciela-dyrygenta.

Kocha się on w nutach i w muzyce

i w instrumentach.

 

Jest chudy, wysoki jak słonecznik,

co wyrasta nad kwiaty,

ale w ręce ma czarodziejską pałeczkę,

zaklęty patyk.

 

Na koniuszek tej cienkiej pałeczki

patrzą muzykusy-

lecą nuty, półnuty, ósemeczki

Słuchajcie, kto ma uszy.

 

Tu na skrzypcach smykami dylu-dylu,

tam-na kontrabasach.

ten gruby -trutututu-dmie na w trąbę otyłą,

krętą jak kiełbasa.

 

Tamten-łupu-cupu-wali w kotły

po napiętej skórze

ten znów dmucha w puzon złoty

aż oczy przymrużył.

 

Przedstawiam wam, moi czytelnicy

muzykantów i instrumenty.

Orkiestra wróciła z objazdu z zagranicy

z przyjacielem moim-dyrygentem.

 

3.Rozmowa na temat wiersza :

*o kim był wiersz

* jakie instrumenty grały w orkiestrze

* jak muzyce zapisują muzykę

* Kto prowadzi orkiestrę

Słuchanie efektów dźwiękowych z płyty CD; skrzypce, gitara, werble, ksylofon,

harmonia, kotły, talerze, trąbka.

4. Podział nazw instrumentów na sylaby, głoski

 

5. Zabawa ruchowa przy piosence „Błyskawica, grzmot”

6. Rozmowa na temat dźwięków z otoczenia, dzieci zamykają oczy i słuchają

czy coś słychać. Jakie znacie przedmioty, rzeczy, które wydają dźwięki,

słuchanie odgłosów.

7. Zabawa przy piosence „Jesienny deszcz”z gazetami. Dowolny taniec z

gazetami, naśladowanie wiatru, deszczu

8. Wykonanie karty pracy- łączenie instrumentów z ich cieniami, skreślanie nie

pasujących przedmiotów.

9. „Jesienny koncert” z wykorzystaniem zgromadzonych instrumentów przy

 

utworze „Torreadorzy- Carmen”.