Dzieci  3 letnie

Propozycje do pracy z dzieckiem w domu.

Temat kompleksowy;      Kolorowe, bezpieczne   lato

15.06- poniedziałek

1. Zabawa paluszkowa „Gimnastyka paluszków”

2. Zagadka;

Kolorowy most na niebie,

co zachwyca dzieci.

Zjawia się, gdy deszczyk pada

i słoneczko świeci. (tęcza)

3. Przedstawienie obrazka: tęcza.
- omówienie obrazka, rozmowa o indywidualnych doświadczeniach dzieci, kto widział tęczę, jakie miała kolory.

Rodzic pyta,

-Co to jest tęcza?.

- Czy dziecko pamięta, jak powstaje tęcza?.

- Jaki ma kształt?.

Zapoznaje dziecko z tym zjawiskiem pogodowym. Przypomina, że tęcza pojawia się na niebie wtedy, kiedy pada deszcz i świeci słońce. Wówczas promienie słońca załamują się w kropelkach wody. Rodzic pyta dziecko czy pamięta, jakie kolory ma tęcza.

4. Zabawa przy piosence – Tęcza   https://www.youtube.com/watch?v=LmBK0xFkhH4

Koleżanko, kolego
popatrz czasem na niebo.
Czasem zdarzyć się może
cud, zjawisko w kolorze.

Ref : Tęcza, tęcza, cza, cza, cza.
Czarodziejska wstążka ta
wiąże niebo z ziemią o!
jaki kolorowy splot.
Tęcza, tęcza, cza, cza, cza.
Czarodziejska wstążka ta.
Przez tę tęczę cały świat
czarodziejski uśmiech ma.

Narysuję tę tęczę
i na zawsze ci wręczę.
By ci było tęczowo,
tęczę noś kolorową.
                         Ref : Tęcza,..

Śpiewaj z nami o tęczy,
kiedy nuda cię dręczy.
W domu, w szkole, po burzy
tęcza minę rozchmurzy.
                           Ref : Tęcza,..

4. Wprowadzenie kolorów podstawowych i pochodnych. Opowiadając historię, rodzic  maluje tęczę na kartonie i miesza kolory w miseczkach w sposób widoczny dla dzieci.

Na początku tęcza miała tylko 3 kolory: czerwony, zielony i niebieski.

Wszyscy się nią zachwycali – dzieci, dorośli, zwierzęta i rośliny. Po pewnym czasie jednak, te same kolory znudziły się tęczy. Co tu zrobić, by być piękniejszą? – myślała tęcza. I całkiem przypadkiem malując niebo zmieszała czerwień z zielenią i tym sposobem była piękniejsza o jeden kolor – żółty. Minął jakiś czas i tęcza chciała być jeszcze większa i jeszcze piękniejsza, by sprawiać jeszcze większą radość dzieciom, dorosłym, roślinom i zwierzętom, które na nią patrzyły, ale nie wiedziała jak to zrobić. Z tych nerwów pomieszała niechcący czerwień z niebieskim i otrzymała następny wspaniały kolor – różowy. Była bardzo zadowolona. Po pewnym czasie zapragnęła, by niebo wyglądało jeszcze wspanialej. Zaczęła dolewać jedną farbę do drugiej i tym sposobem otrzymywała przeróżne kolory. I tak tęcza robi do dziś – coraz miesza swoje kolory, by stawać się większą, piękniejszą, podobać się dzieciom, dorosłym, roślinom, zwierzętom, słońcu i chmurkom.

- nazywanie kolorów tęczy, wymyślanie nazw dla nowych, nieznanych kolorów.

5. Film- Tęcza dla dzieci malowana różdżką  https://www.youtube.com/watch?v=X5OTGXAk7yU&vl=pl

Nauka kolorów z tęczą i różdżką dla dzieci. Magiczna różdżka rysuje kształty tęczy a następnie je koloruje odpowiednimi kolorami. Przyjemna muzyka, sympatyczny wręcz słodki krajobraz z chmurkami i słońcem zachęci dzieci do nauki. Życzymy miłej nauki kolorów z tęczą.

6. Praca plastyczna – „Tęcza” – dzieci ;

1- kolorują obrazek,

2- samodzielnie mieszają różne kolory farb i malują tęczę na kartonach ( dla chętnych).