Poniedziałek 25.05.2020 r.

Dzieci 3 - letnie

Materiały do pracy z dzieckiem w domu.

Witam!

Kochani w tym tygodniu temat będzie dla Was miły i lubiany. Porozmawiamy o rodzinie.

1. Zabawa integracyjna „Dzieci – rodzice”
Dzieci i rodzice tańczą w parach przy akompaniamencie ulubionej muzyki. Na przerwę w muzyce i hasło „pary” dzieci i rodzice dobierają się w inne pary, witają ze sobą, np. rękami, nosami, czubkami butów, łokciami, policzkami.

2. Zapraszam Was do obejrzenia ilustracji. Bardzo proszę spróbujcie dokładnie opisać co znajduję się na obrazku. Wypowiadajcie się pięknym, spróbujcie całym zdaniem. Wiem, że potraficie.

Opisywanie ilustracji „Rodzina”
– liczenie członków rodziny na ilustracji,
– dzielenie wyrazów na sylaby: „ma-ma”, „ta-ta”, „brat”, itp.

3. Poproście rodziców aby przeczytali Wamopowiadania A. Surowiec „Rodzinka”.

W pewnym domu rodzice mieszkają, którzy małego synka i malutką córeczkę mają. Mama jest dumna ze swoich dzieci, tata zaś dzieciom przykładem świeci. Cieszy się dziadek, że ma już wnuka, cieszy się babcia, że wnuczkę ma. Dziadek i babcia wnuki kochają i prezentami je rozpieszczają. Dziadek książeczki ciągle kupuje, babcia zaś smaczne obiadki gotuje. Jest w tej rodzince też kot i pies. Kot lubi mleko, pies kości je, choć razem żyją to kłócą się. Mama hałasem się denerwuje, córeczka płacze, a wtedy tata do akcji wkracza. Zabiera psa do parku na spacer, a w wózku wiezie też dwoje dzieci. Jest piękna pogoda, słoneczko świeci, na placu zabaw bawią się dzieci. Potem do domu wszyscy wracają, jak było w parku opowiadają. Cała rodzinka wesoła jest i na przygody gotowa też.

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

- Wymień członków rodziny występujących w opowiadaniu. (tata, mama, syn, córka, babcia, dziadek).

- Jak nazywa się mama i tata? (rodzice)

- Jakie są dzieci w tej rodzinie? (córka, syn)

- Kto jeszcze mieszka razem z rodziną? (pies, kot)

- Kto to są wnuki ?

4. Zachęcam Was do namalowania portretu mamy i portretu taty.

Poproście rodziców aby przygotowali Wam farby, kartki i pędzelki. Kto chce może malować palcem.

Życzę Wam owocnej pracy, posprzątajcie po sobie.