Dzieci 6 – letnie

Materiały do pracy z dzieckiem w domu

Temat kompleksowy: Dzieci świata

29.05.20r. – piątek

1. Słuchanie wierszy: „Murzynek Bambo” Julian Tuwim, „Eskimos jedzie” J. Andrychowska,  wiersz o Japonce, wiersz o Indianinie.

Słuchanie ciekawostek o różnych krajach, na rożnych kontynentach.

„Murzynek Bambo” J.Tuwim

Murzynek Bambo w Afryce mieszka,

Czarną ma skórę ten nasz koleżka.

Uczy się pilnie przez całe ranki.

Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.

A gdy do domu ze szkoły wraca,

psoci, figluje - to jego praca.

Aż mama krzyczy: "Bambo, łobuzie!"

A Bambo czarną nadyma buzię.

Mama powiada: "Napij się mleka",

a on na drzewo mamie ucieka.

Mama powiada: "Chodź do kąpieli",

a on się boi, że się wybieli.

Lecz mama kocha swojego synka,

bo dobry chłopak z tego Murzynka.

Szkoda, że Bambo czarny, wesoły,

Nie chodzi razem z nami do szkoły.

Ciekawostki o Afryce:
Afryka jest zamieszkana przez ludzi o różnym kolorze skóry. Mieszkańcami znacznej większości tego kontynentu jest ludność rasy czarnej. Jest tam bardzo ciepło.. W samym sercu afrykańskiej dżungli mieszkają najmniejsi ludzie świata - Pigmeje. Jako osoby dorosłe mają oni około 130 - 150 cm wzrostu.

„Eskimosek” H. Szayerowa

To Odarpi, mały chłopiec.
Oczy czarne jak paciorki, płaski nosek.
Żyje w kraju wiecznej zimy, wiecznych śniegów.
I ma samych Eskimosów za kolegów.
A, że w skórach chodzą wszyscy Eskimosi,
więc Odarpi też niedźwiedzie futro nosi.
Mieszka w igloo, śnieżnej chacie z bloku lodu.
Jeszcze dziadek je zbudował sam za młodu
A do szkoły, co w odległym jest okręgu,
wiozą chłopca na saneczkach psy w zaprzęgu.

Ciekawostki o Eskimosach:
Eskimosi żyją w rejonie Bieguna Północnego. Ubierają się w kurtki, spodnie uszyte z foczej skóry, które doskonale chronią przed zimnem i wiatrem. Tam gdzie mieszkają Eskimosi, lody nie topnieją przez większą część roku, dlatego poruszają się oni głównie skuterami śnieżnymi i saniami ciągniętymi przez psy.

Wiersz o Japonce

Jestem mała Kiem - an - fu.
Szybko zrywam się ze snu.
Na śniadanie zjadam ryż
i do szkoły biegnę dziś.

Tam się uczę pisać znaki.
Każdy znak to wyraz jakiś.
Znaków trzy tysiące jest,
z góry w dół je piszę też.

Chętnie słucham o swym kraju,
Który słynie z samurajów.
Wiem, że najcenniejszy w świecie
pokój jest i radość dzieci.

Ciekawostki o Japonii
Daleko na wschodzie Azji leży Japonia. Nazywamy ją Krajem Kwitnącej Wiśni, gdyż niemal w całym państwie możemy spotkać mnóstwo tych drzew. Japonia zwana jest również Krajem Wschodzącego Słońca. Japończycy słyną na świecie z wielu pięknych tradycji. W czasie świąt i uroczystości zakładają swoje tradycyjne stroje - kimona, które przypominają szlafroki. Spotykając się na wspólnych posiłkach, klęczą wokół niskiego stołu, a jedząc potrawy z ryżu posługują się pałeczkami.

Wiersz o Indianinie

To nasz przyjaciel czerwono skóry,
Ryczący Bawół - zwą go niektórzy.
Razem z indiańską rodziną swą
mieszka w wigwamie - to jego dom.

Znacie go z filmów o Indianach,
którzy w skórzanych chodzili ubraniach.
A gdy na łowy szli na bizony
to malowali na twarzach wzory.

Kiedy przy ogniu wspólnie siadali
to fajkę pokoju wypalali.
Z łuku strzelali, konno jeździli
i wtedy bardzo szczęśliwie żyli.

Ciekawostki o życiu Indian:
Indianie byli pierwszymi mieszkańcami Ameryki. Żyli oni w plemionach, na czele których stali wodzowie. Indianie najczęściej mieli czarne długie włosy, śniadą cerę, nosili głównie ubrania uszyte ze skóry, a mężczyźni zakładali pióropusze. Obecnie Indianie żyją w rezerwatach i chociaż ich życie nie przypomina dawnych czasów, to jednak niektóre zwyczaje zachowali do dziś.

2. Gdzie mieszkają bohaterzy wierszy? - praca z globusem lub mapą świata.

Rodzic z dzieckiem wyszukują wskazane miejsca na globusie lub mapie świata.

3. Ćwiczenia gimnastyczne z piłką ‒ przygotuj niewielką piłkę. Poproś dziecko, aby trzymając piłkę wyprostowanymi rękami zrobiło kilka skłonów w przód, następnie po kilka skłonów w boki. Poproś dziecko, żeby usiadło z nogami wyprostowanymi w kolanach (w siadzie prostym). Ułóż piłkę przed dzieckiem i poproś, aby kilka razy przeniosło wyprostowane i złączone nogi nad piłką – raz w jedną, raz w drugą stronę. Poproś, aby dziecko położyło się na brzuchu głową w kierunku ściany, około pół metra (lub dalej) od niej. Zachęć dziecko, aby unosiło głowę i turlało piłkę do ściany tak, aby piłka odbijała się od ściany i wracała do dziecka. Liczba powtórzeń zależy od możliwości dziecka.

Zabawa poprawia gibkość, rozciąga mięśnie, wzmacnia mięśnie brzucha i grzbietu.

4. Praca z KP4.32a – podawanie nazw obrazków, odczytywanie wyrazów, łączenie ze sobą tych, które się rymują, rysowanie schematu skrzydła motyla

5. Praca z KP4. 32b – rysowanie po śladzie, kolorowanie obrazka

Pozdrawiam.