Dzieci 6 – letnie

Materiały do pracy z dzieckiem w domu

Temat kompleksowy: Rodzina

21.05.20- czwartek

1. „Ja i moja rodzina” – filmiki

2.„Rodzinka” – słuchanie opowiadania Anny Surowiec. Wyjaśnienie współzależności w rodzinie

W pewnym domu rodzice mieszkają, którzy małego synka i malutką córeczkę mają. Mama jest dumna ze swoich dzieci, tata zaś dzieciom przykładem świeci. Cieszy się dziadek, że ma już wnuka, cieszy się babcia, że wnuczkę ma. Dziadek i babcia wnuki kochają i prezentami je rozpieszczają. Dziadek książeczki ciągle kupuje, babcia zaś smaczne obiadki gotuje. Jest w tej rodzince też kot i pies. Kot lubi mleko, pies kości je, choć razem żyją to kłócą się. Mama hałasem się denerwuje, córeczka płacze, a wtedy tata do akcji wkracza. Zabiera psa do parku na spacer, a w wózku wiezie też dwoje dzieci. Jest piękna pogoda, słoneczko świeci, na placu zabaw bawią się dzieci. Potem do domu wszyscy wracają, jak było w parku opowiadają. Cała rodzinka wesoła jest i na przygody gotowa też.

3. Wymień członków rodziny występujących w opowiadaniu. (tata, mama, syn, córka, babcia, dziadek).

- Jak nazywa się mama i tata? (rodzice)

- Jakie są dzieci w tej rodzinie? (córka, syn)

- Kto jeszcze mieszka razem z rodziną? (pies, kot)

- Kto to są wnuki?

4. Moja rodzina” – wypowiedzi dzieci na określony temat (członkowie rodziny) na podstawie zdjęć rodzinnych dostępnych w domu lub obserwacji bieżącej.

5.    Wspólne oglądanie albumów rodzinnych

6. Praca plastyczna „ Moja rodzina” – malowanie farbami lub rysowanie kredką.

7.„Pomagamy mamie” – zabawa naśladowcza.

Dziecko ruchami naśladuje rożne czynności, prace, które wykonuje mama.

8„Co robią różni ludzie?” - masaż - zabawa ilustracyjna do wiersza.

Rodzic na plecach dziecka wykonuje różne ruchy odpowiednio do treści wierszyka. Ukazanie czynności, które w większości wykonują tatusiowie.

Stolarz młotkiem stuka

(stukanie jedną lub dwiema rękami zaciśniętymi w pięść)

Lekarz w plecy puka (delikatne pukanie palcami)

Kucharz w garnku miesza

(koliste ruchy płaską dłonią lub pięścią)

Praczka pranie wiesza

(delikatne szczypanie)

Rolnik grabi siano

(„grabienie” palcami obu rąk z góry na dół)

Muzyk gra co rano

(naśladowanie ruchów pianisty)

I ja też pracuję (wskazywanie na siebie)

Obrazek maluję

(dowolne kreślenie palcami na plecach partnera).

9. Praca z KP4.27a – czytanie zdań,  kolorowanie ramek prawidłowych podpisów.

10. Praca z KP4.27b – rysowanie po śladzie, wyklejanie obrazka kawałeczkami kolorowego papieru.

Powodzenia. Pozdrawiam.