Dzieci 6 – letnie

Materiały do pracy z dzieckiem w domu

Temat kompleksowy: Rodzina

22.05.20 – piątek

1. „ Jak nasza mama zreperowała księżyc” - słuchanie bajki J. Papuzińskiej

Mama opowiadała, że obudziła się w nocy, bo księżyc świecił jej prosto w twarz. Wstała z łóżka, aby zasłonić okno. I wtedy usłyszała, że ktoś pochlipuje na dworze. Więc wyjrzała oknem, ciekawa, co tam się dzieje. I zobaczyła, że księżyc świeci na niebie z bardzo smutną miną, a po brodzie, osłoniętej małą białą chmurką, płyną mu łzy.- Co ci się stało? - spytała nasza mama. Dlaczego płaczesz?- Buuuu! - rozpłakał się wtedy księżyc na cały głos - chciałem zobaczyć, jak wygląda z bliska wielkie miasto, spuściłem się na dół, zaczepiłem o wysoką wieżę i obtłukłem sobie rożek! Księżyc odsunął białą chmurkę i mama zobaczyła, że ma utrącony dolny róg. Wyglądał zupełnie jak nadłamany rogalik.- Co to będzie! - lamentował księżyc. - Kiedy zrobię się znów okrągły, będę wyglądał jak plasterek sera nadgryziony przez myszy! Wszyscy mnie wyśmieją!- Cicho - powiedziała mu mama. - Cicho, bo pobudzisz dzieci. Chodź tu na balkon, połóż się na leżaku i poświeć mi, a ja spróbuję wymyślić jakąś radę na twoje zmartwienie. Księżyc podpłynął do balkonu i ułożył się ostrożnie na leżaku. A mama założyła szlafrok, pantofle i poszła do kuchni. Cichutko wyciągnęła stolnicę, mąkę, jaja, śmietanę i zagniotła wielki kawał żółciutkiego ciasta. Z tego ciasta ulepiła rożek, taki, jakiego brakowało księżycowi.- Siedź teraz spokojnie - powiedziała - to ci przyprawię ten twój nieszczęsny rożek. Okleiła mama księżycowi brodę ciastem, równiutko, i wylepiła taki sam rożek, jak ten, co się obtłukł. Potem wzięła jeszcze parę skórek pomarańczowych i tymi skórkami, jak plastrem, przylepiła ciasto do księżyca.- Gotowe! - powiedziała. - Za kilka dni rożek ci przyrośnie i będziesz mógł te plasterki wyrzucić. Ale pamiętaj, na drugi raz nie bądź gapą, omijaj sterczące dachy i wysokie wieże. Przecież mogłeś się rozbić na kawałki!

Pytania do tekstu :

· W jaki sposób mama pomogła księżycowi?

· Czy ta mama naprawdę była czarodziejką?

· Czy Wasze mamy też są takimi czarodziejkami?

2. Gazetowa gimnastyka – rodzinne ćwiczenia gimnastyczne.

Pomoce: gazety

1) Marsz po obwodzie koła  z gazetą w ręce,  po chwili zatrzymanie się  i stanie na  baczność z gazetą na głowie, na jednej nodze, z gazetą  między  kolanami.

2),,Czytanie gazety” - siad skrzyżny w kręgu, skręty głowy w lewo, w prawo. Przesuwanie gazety położonej na parkiecie stopą do innej osoby. (powtórzenie kilka razy).

3) Kwiaty kwitną i więdną  w ogrodzie – uczestnicy w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów i wyciągają ramiona w górę i wracają do pozycji kucznej.

4
) „Piłeczki” - zgniecenie gazety w kulkę, wesoło podrzucanie jej prawą ręka, lewą ręką, oburącz, przerzucanie z ręki do ręki.

5) „Tocz się tocz piłeczko” -  w siadzie klęcznym i  przesuwanie  kulki do przodu przez  dmuchanie na nią.

6) „Raki ” - czworakowanie z gazetą na brzuchu.

7) „Spacer  po smacznym jedzonku” – uczestnicy  wkładają gazetę pod koszulki, bo się bardzo najedli  i powoli spacerują w rytm muzyki lub dowolnie śpiewanej piosenki.

8) „Stonoga” - uczestnicy stoją jeden za drugim, kulki gazetowe nadal pod koszulkami, podczas zabawy starają się nie zgubić kulki.

Po zabawie jak zwykle robimy porządki.

Mam nadzieję, że zabawa była udanaJ

3. „Laurka dla mamy i taty”– praca plastyczna dowolną techniką. Wzory laurek -https://pl.pinterest.com/malafoczga/laurki-na-dzie%C5%84-matki/

4. „ Mistrz matematyki”- zadania matematyczne

Zadania tekstowe :

1 )Wojtek miał 17 kart Ligi Mistrzów. Dostał od swojego kolegi jeszcze 3 karty. Ile kart ma teraz Wojtek?

Wojtek miał 20 kart Ligi Mistrzów. Swojemu koledze Szymonowi podarował 4 karty. Ile kart zostało Wojtkowi?

2) Ania ma 7 czerwonych kredek i 5 kredek zielonych, 4 czarne i 4 niebieskie. Ile Ania ma wszystkich kredek?

Ania ma 20 kredek. Pożyczyła swojej koleżance 5 kredek. Ile kredek zostało Ani?

3 )Tomek ma 9 żołnierzyków. Dostał od swojego taty jeszcze 11. Ile Tomek ma wszystkich żołnierzyków?

Tomek miał 20 żołnierzyków. Dał swojemu koledze 2 żołnierzyki. Ile żołnierzyków zostało Tomkowi?.

4)Zosia ma 15 cukierków owocowych i 5 miętowych. Ile ma razem wszystkich cukierków? Zosia miała 20 cukierków. Zjadła 5 cukierków. Ile cukierków zostało Zosi?

5) Adam miał 7 piłeczek. Dostał od mamy jeszcze 4 piłki i od taty 9. Ile ma teraz piłek? Adam miał 20 piłek. Dał swojemu bratu 3 piłki. Ile piłek zostało Adamowi?

6) Mama kupiła żonkile za 10 złotych i tulipany za 8 złotych. Ile zapłaciła za wszystkie kwiaty?

7) Wstaw odpowiedni znak „ <, >, =”10.......9 7 ......7 6 ......3 0.......58.......4 1......9 2........2 3........8

8) Wykonaj działania 6+3= ..... 0+9=........ 7+2=......5+4=...... 2+8=....... 4+0=.......10+5=...... 9+11=...... 10+10=.....9-6=....... 10-0=...... 8-2=.......15-5=....... 0-0=....... 20-10=

Jeśli wykonałaś/wykonałeś te zadania (nawet z pomocą rodzica) to jesteś mistrzem.

Pozdrawiam.